جزییات خبر

سه شنبه / ۱۸ دی ۱۳۹۷ / ۱۶:۰۳
سرویس : مرکزی
کد خبر : ۱۶۶۱۰۲
گزارشگر : ۹۰
استاندار استان مرکزی خبر داد

پیشگامی استان مرکزی در حوزه زکات

(سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷) ۱۶:۰۳

در سال گذشته افزایش عائدات زکات در کشور ۴۰ درصد بود که این میزان در استان مرکزی به ۶۵ درصد رسید و این موضوع نشان‌دهنده میزان پای‌بندی و تعهدات کشاورزان استان به پرداخت زکات است.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد ، سیدعلی آقازاده، استاندار مرکزی و قائم مقام شورای زکات استان در همایش استانی شورای زکات که در سالن اجتماعات جهاد کشاورزی برگزار شد، گفت: همه استان مرکزی را استانی صنعتی می‌دانند در صورتی‌که استان قبل از صنعتی بودن کشاورزی بوده و هست.
وی افزود : در سال گذشته افزایش عائدات زکات در کشور ۴۰ درصد بود که این میزان در استان مرکزی به ۶۵ درصد رسید و این موضوع نشان‌دهنده میزان پای‌بندی و تعهدات کشاورزان استان به پرداخت زکات است.
وی با اشاره به اینکه جوامع الهی با هر دینی و پیامبری که هستند برای اداره ساز و کار مالی جامعه نیاز به احکام الهی دارند، گفت : ابلاغ و اجرایی کردن قوانین و احکام الهی از جمله تکالیف پیامبران است ؛ در جوامع اسلامی همواره در کنار نماز بحث زکات هم مطرح بوده است.
وی افزود : سازوکار مالی هر جامعه‌ای از جمله دین اسلام مشخص و بر محوریت زکات قرار گرفته است، زکات برای اداره امور جامعه و پیشبرد مسائل مالی مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.
وی با تأکید بر اینکه، زکات حتما در ۹ اقلام تعریف نمی‌شود، افزود : همان‌طور که عالم زکات علمش را با آموزش می‌پردازد می‌توان در حوزه‌های دیگر نیز زکات مستحبی پرداخت کرد.
وی با بیان اینکه پس از استقرار نظام جمهوری اسلامی زکات به‌عنوان یکی از زمینه‌های اصلی فرائض دینی مورد توجه قرار گرفت، اظهار کرد: امروزه میلیون‌ها نفر از افراد نیازمند جامعه به برکت اجرای این فریضه الهی معیشت می‌کنند که این زییاترین، با نشاط‌ترین و با احساس‌ترین اقدامی است که در یک جامعه الهی مشاهده می‌شودو همه باید تلاش کنیم این فریضه را به بهترین شکل انجام دهیم.
قائم‌مقام شورای زکات استان در پایان با اشاره به اهمیت نقش روحانیون در ترویج فرهنگ زکات در جامعه گفت: حضور روحانیان در بخش‌ها و روستاها توانسته فرهنگ پرداخت زکات را افزایش دهد.

انتهای پیام

تعداد بازدید : ۷۰۹
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید